Tjelesni odgoj: pojam, definicija, karakteristike i bit
Tjelesni odgoj: pojam, definicija, karakteristike i bit
Anonim

Koncept tjelesnog odgoja nastao je u antičko doba. Primitivni ljudi, dobivajući hranu i sklonište za sebe, stalno su bili u pokretu i postajali sve jači, brži i izdržljiviji. Sve se to dogodilo jer su iz dana u dan izvodili iste fizičke radnje – vježbe. Svijest o ovom procesu od strane pripadnika plemena činila je osnovu tjelesnog odgoja. Kasnije su ljudi shvatili da što je osoba ranije počela raditi vježbe, na primjer, u ranom djetinjstvu, to je njezino tijelo u odrasloj dobi postajalo savršenije.

Organizirani oblik tjelesnog odgoja nastao je u staroj Grčkoj. U antici su mlade ljude posebno učili vježbama, sportskim i vojnim igrama kako bi postali jači i otporniji. U našem članku razmotrit ćemo pojmove kao što su tjelesna kultura, sport, tjelesni odgoj,priprema i savršenstvo. Svi su oni neraskidivo povezani i dio su složenog procesa skladnog razvoja čovjekove osobnosti.

Tjelesni odgoj: definicija, koncepti, svrha, zadaci

Bit tjelesnog odgoja
Bit tjelesnog odgoja

Za skladan razvoj djeteta potrebne su tri komponente: tjelesni razvoj, kulturni i duhovni. Da bi bila zdrava i mirno percipirala sve tokove energije, osoba mora biti jaka i izdržljiva. Bez sumnje, sve tri komponente su međusobno povezane i razvoj svake od njih trebao bi se odvijati ravnomjerno, a ne na štetu drugih. No, upravo je tjelesni odgoj preduvjet za cjelovit razvoj pojedinca. Roditelji griješe ističući estetski, moralni i radni odgoj, ali zaboravljajući da se u zdravom tijelu stvara zdrav duh.

Dakle, tjelesni odgoj je proces učenja koji je usmjeren na održavanje i jačanje zdravlja tijekom tjelesne aktivnosti. Svrha ovog procesa je optimizirati tjelesne kvalitete i osobnu kulturu osobe kako bi se ostvario potencijal koji joj je inherentan, kao i usađivanje zdravog načina života općenito. Tjelesni odgoj počinje od prvih dana čovjekovog života.

Ciljevi takvog pedagoškog procesa su sljedeći:

  1. Promicanje zdravlja, prevencija ravnih stopala, stvrdnjavanje, formiranje pravilnog držanja.
  2. Svladavanje tehnike izvođenja elementarnih sportskih vježbi.
  3. Razvoj motoričkih kvaliteta(brzina, fleksibilnost, spretnost).
  4. Uvod u samostalno vježbanje, svakodnevne jutarnje vježbe, formiranje interesa za sport.
  5. Razvoj koordinacije (ravnoteža, točnost i odziv na signale, orijentacija u prostoru).
  6. Formiranje znanja o osobnoj higijeni, potrebi poštivanja dnevne rutine, utjecaju tjelesne aktivnosti na zdravlje.
  7. Odgoj discipline, odlučnosti, hrabrosti pri izvođenju fizičkih vježbi.

U teoriji, osnovni koncepti tjelesnog odgoja uključuju:

  1. Fizički razvoj.
  2. Fizička kondicija.
  3. Fizičko savršenstvo.
  4. Sport.

Posljednji koncept treba promatrati odvojeno od tjelesnog odgoja, koji je usmjeren na jačanje tjelesnog zdravlja. Glavni zadatak sporta je postići maksimalne rezultate i dobiti nagrade.

Razmotrimo sve ove koncepte sustava tjelesnog odgoja detaljnije.

Načela tjelesnog odgoja

Načela tjelesnog odgoja
Načela tjelesnog odgoja

U procesu postizanja cilja većina nastavnika pridržava se sljedećih općih odredbi sustava:

  1. Skladan i sveobuhvatan razvoj osobnosti. Tijekom svog života osoba treba nastojati postići sklad. Štoviše, u duhovnom i fizičkom razvoju.
  2. Razvoj povezanosti tjelesnog odgoja i životne prakse. Ovaj princip se može promatrati s dva aspekta. Od jednogS jedne strane, tjelesni odgoj ima za cilj učiniti ljude društveno opuštenijim, a s druge strane, namijenjen je osposobljavanju kadrova koji mogu raditi s visokom produktivnošću i hrabro braniti svoju domovinu.
  3. Razvoj zdravstvene orijentacije tjelesnog odgoja. Prilikom razvoja sustava vježbi važno je osigurati ne samo očuvanje zdravlja, već i njegovo jačanje. Prilikom planiranja trenažnih opterećenja potrebno je voditi računa o dobi, spolu i zdravstvenom stanju osobe koja izvodi vježbe.

Gore navedena opća načela imaju za cilj stvaranje povoljnih uvjeta i mogućnosti za postizanje cilja i zadataka tjelesnog odgoja. Za njihovu provedbu koriste se brojne učinkovite metode i tehnike.

Opće pedagoške i specifične metode

Za razvoj tjelesnih kvaliteta i formiranje motoričkih sposobnosti i tehnika koriste se brojna sredstva. Temeljni koncepti metodike tjelesnog odgoja uključuju dvije skupine metoda: specifične i općepedagoške. Za rješavanje navedenih zadataka optimalno je kombinirati metode i tehnike iz prve i druge skupine.

Specifične metode uključuju:

  1. Striktno provođenje reguliranih vježbi. Ova metoda pretpostavlja obveznu organizaciju aktivnosti uključenih ljudi. Sve radnje koje izvode regulirane su posebno razvijenim programom, koji uzima u obzir intenzitet opterećenja, predviđa intervale odmora, redoslijed ponavljanja vježbi, itd.
  2. Igre. U sržiOva metoda temelji se na interakciji između djece u procesu izvođenja tjelesnih vježbi ili tijekom sportske igre. Omogućuje vam da razvijete takve kvalitete kao što su spretnost, inicijativa, brza orijentacija.
  3. Konkurentan. Ova metoda je poput igre. Koristi se za povećanje aktivnosti djece uključene u vježbe. Natjecanja mogu biti kontrolna, službena, timska.

Opća pedagoška grupa uključuje:

  1. Verbalne metode. Ova skupina uključuje metode govornog utjecaja na učenike.
  2. Vizualno. Metode ove skupine uključuju demonstriranje fizičkih vježbi prije njihovog izvođenja.

Tjelesni odgoj kao dio tjelesne kulture

Ljudska aktivnost treba tijekom života biti usmjerena na tjelesni razvoj, poboljšanje tjelesne aktivnosti, jačanje zdravlja i pridržavanje zdravog načina života. Sve se to može postići tjelesnim odgojem, razvojem, pripremom i usavršavanjem. Svi navedeni procesi dio su tjelesnog odgoja. Glavni cilj ovog područja društvenog djelovanja je poboljšanje zdravlja i razvoj psihofizičkih sposobnosti osobe u procesu njegove motoričke aktivnosti. Dakle, pojmovi tjelesne kulture i tjelesnog odgoja neraskidivo su povezani.

Od rođenja, osoba ima inherentne kvalitete kao što su snaga, brzina, izdržljivost, fleksibilnost, spretnost. Da biste se u to uvjerili, dovoljno je pogledati petomjesečnog djetetabeba koja lako prinosi nogu ustima. Na takvoj fleksibilnosti može se samo zavidjeti. Ali nakon svega, majka počinje izvoditi elementarne vježbe s djetetom gotovo od rođenja. To uključuje vježbe, masažu i korištenje drugih razvojnih tehnika.

Koncept tjelesnog odgoja u teoriji uključuje razvoj svih ljudskih kvaliteta svojstvenih prirodi. No budući da je ovaj proces pedagoški, ima i strogo organiziran karakter. Tako se odvija odgoj tjelesnih osobina koje se djetetu daju od rođenja. Izvodeći vježbe predviđene programom, postaje otporniji, snažniji, fleksibilniji. U procesu takvog odgoja dijete se uči motoričkim vještinama i sposobnostima, formiranju njegove potrebe za tjelesnim odgojem.

Fizički razvoj

Tjelesni razvoj kao jedan od pojmova tjelesnog odgoja
Tjelesni razvoj kao jedan od pojmova tjelesnog odgoja

Tijekom života osobe događa se formiranje, formiranje i promjena morfofunkcionalnih svojstava njegovog tijela. Ovo je fizički razvoj. Za svaku osobu ovaj proces se odvija drugačije pod izravnim utjecajem promjena u dobi, genetskih čimbenika i uvjeta okoline.

Tjelesni razvoj je jedan koncept tjelesnog odgoja. Prate ga promjene u pokazateljima tri različite skupine:

  1. Fizički razvoj. Ova skupina uključuje sljedeće pokazatelje: tjelesnu težinu i dužinu, držanje, volumen pojedinih dijelova tijela i njihove oblike.
  2. Indikatori zdravlja. Prilikom procjene fizičkog razvoja osobe,promjene u različitim tjelesnim sustavima: živčani, kardiovaskularni, mišićno-koštani, živčani, probavni i drugi.
  3. Razvoj fizičkih kvaliteta. Ova skupina uključuje pokazatelje snage, izdržljivosti, brzine. U pravilu se njihov intenzivan rast promatra do dobi od 25 godina. Tijekom sljedećih 20-25 godina tjelesni razvoj ostaje na istoj razini. Nakon 50. godine, kako starimo, performanse sve tri skupine postupno se pogoršavaju. U ovom trenutku, rast se može smanjiti, zdravlje pogoršati, a mišićna masa se smanjuje.

Može se reći da koncepti tjelesnog razvoja i tjelesnog odgoja slijede jedan iz drugog. Treba ih primijeniti u isto vrijeme. Dakle, u procesu tjelesnog odgoja postoji izravan utjecaj na tjelesni razvoj osobe, njegovu optimizaciju i poboljšanje. Samo redovitim vježbanjem može se postići poboljšanje u sve tri skupine.

Fizička kondicija

Fizički trening
Fizički trening

Uz redovitu tjelovježbu, ljudsko tijelo se fizički razvija i poboljšava. Istovremeno dolazi do formiranja njegovih motoričkih sposobnosti i sposobnosti, povećava se radna sposobnost i izdržljivost. Ovdje se očituje sljedeći koncept tjelesnog odgoja.

Tjelesni trening rezultat je primjene vježbi, oličenih u izvedbi i ovladavanju motoričkim vještinama i vještinama. Priprema kao jedan od pojmova tjelesnog odgoja može biti opća i posebna. Između njih postojeodređene razlike.

Opći tjelesni trening uključuje povećanje razine tjelesnog razvoja i motoričke aktivnosti za postizanje uspjeha u različitim područjima aktivnosti. Drugim riječima, osoba se fizički razvija kako bi postala uspješnija u svim područjima.

Specijalni trening je usmjeren na postizanje rezultata u određenim djelatnostima, određenim sportovima, zanimanjima. U tom slučaju, određeni zahtjevi mogu biti nametnuti motoričkim sposobnostima osobe.

Fizičko savršenstvo

Težnja ka idealu inherentna je čovjeku po prirodi. To je temelj sljedećeg koncepta odgoja - fizičkog savršenstva. Formiranje ideala tjelesnog razvoja i pripremljenosti odvijalo se povijesno, u skladu sa zahtjevima života koji su prevladavali u određenom trenutku.

Za tjelesno savršenstvo - koncepti tjelesnog odgoja - glavni pokazatelji su:

  1. Dobro zdravlje. Ovaj kriterij temelji se na činjenici da se samo fizički zdrava osoba može brzo prilagoditi na bilo koje, uključujući i nepovoljne uvjete života, rada, života itd.
  2. Razvijena građa. Tijelo tjelesno razvijene osobe mora odgovarati određenim proporcijama. Posebna se pažnja posvećuje pravilnom držanju.
  3. Visoke performanse (opće i posebne).
  4. Razvoj fizičkih kvaliteta.
  5. Posjedovanje općih motoričkih vještina i sposobnosti, sposobnost brzog savladavanja novih pokreta.

Dakle, fizički savršena osoba bi trebalabiti sveobuhvatno i skladno razvijen, biti zdrav, imati lijepo tijelo i imati visoke performanse.

Sport u ljudskom životu

Sport kao jedan od pojmova tjelesnog odgoja
Sport kao jedan od pojmova tjelesnog odgoja

Sljedeći koncept tjelesnog odgoja obično se izbacuje iz okvira tjelesnog odgoja. Sport je natjecanja, posebna priprema za njih, želja za postizanjem visokih rezultata, postignuća i nagrada. S jedne strane, pojam tjelesnog odgoja uključuje neke sportove vezane uz kretanje i izvođenje određenih vježbi. Ali s druge strane, sve radnje koje se izvode imaju za cilj jačanje zdravlja praktikanta, a ne postizanje određenih visina ili primanje nagrade. Stoga se tjelesni odgoj smatra odvojeno od sporta.

Koncept tjelesnog odgoja među metodama koje se koriste u procesu učenja uključuje i natjecanja. Omogućuju vam da uspoređujete i uspoređujete sposobnosti osobe. Sportska natjecanja su uvijek strogo regulirana. Sadrže uvjete za izvođenje određenih vježbi i kriterije ocjenjivanja, posebno osmišljene za svaki pojedini sport. Priprema za natjecanje odvija se u obliku posebnog sportskog treninga.

Tjelesni odgoj prve godine života

Tjelesni odgoj djece prve godine života
Tjelesni odgoj djece prve godine života

Beba čini prve pokrete u maternici. S rođenjem njegova tjelesna aktivnost se samo pojačava. Istodobno se pojavljuju refleksi: hvatanje, puzanje, hodanje. Kaorazvoj živčanog i mišićno-koštanog sustava, dijete svladava svoje tijelo. A kako bi se motorički razvoj dogodio u skladu s dobi, potrebno je stvoriti uvjete za tjelesni odgoj bebe. A počinje od prvih dana djetetova života.

Koncept tjelesnog odgoja djece od 1 godine života uključuje sljedeće metode utjecaja na dijete:

  1. Masaža. U odnosu na malo dijete koriste se metode utjecaja na površinu njegovog tijela kao što su maženje, trljanje, gnječenje, lagano tapkanje, tapkanje.
  2. Fizičke vježbe (gimnastika). Kada se izvode, mišićno-koštani sustav se priprema za daljnje radnje: hvatanje, bacanje, puzanje, hodanje, trčanje.

Posebna pažnja u procesu tjelesnog odgoja bebe pridaje se masaži. Njegove različite vrste imaju određeni fiziološki učinak na tijelo mrvica. Na primjer, milovanje poboljšava cirkulaciju krvi, širi krvne žile i opušta. Kao rezultat, san postaje dublji, a performanse se vraćaju brže. Ako dijete nema kontraindikacije, počevši od 1 mjeseca, propisane su mu i fizičke vježbe i masaža u kompleksu.

Obilježje koncepta tjelesnog odgoja uključuje redovito izvođenje radnji u procesu učenja. To znači da se nastava s djetetom treba provoditi sustavno, u isto doba dana, po mogućnosti ujutro. Masažu treba raditi prije ili naizmjenično s vježbanjem.

U drugoj i trećoj godini životanastava tjelesnog odgoja je povezana – jedan od oblika njegova osposobljavanja i odgoja. Oni su usmjereni na aktivan razvoj motoričkih sposobnosti, poboljšanje osnovnih pokreta. To su puzanje, kotrljanje i bacanje lopte, preskakanje prepreke, igranje s odraslima.

Tako je već od prvih tjedana djetetova života potrebno posvetiti dovoljno vremena jačanju njegovog tijela, razvoju pokreta i psihe.

Osnovni pojmovi teorije tjelesnog odgoja predškolske djece

Tjelesni odgoj predškolske djece
Tjelesni odgoj predškolske djece

Penjanje, trčanje i hodanje, koji su se razvili tek u ranoj dobi, nastavljaju se usavršavati u vrtićkom razdoblju. Nakon 3 godine dijete može izvoditi najjednostavnije vježbe s predmetima u rukama ili se baviti simulatorima. Da bi se fizički razvijao, potrebno je stvoriti sve uvjete za to.

U predškolskoj dobi dijete ima pristup vježbama za koordinaciju pokreta, ravnotežu. Uz njega možete igrati igre u kojima trebate bacati i hvatati loptu, bacati lagane predmete. U ovoj dobi kompleks vježbi mora uključivati trčanje, skakanje na jednoj ili dvije noge, preko prepreke ili s malog koraka.

Jedan od temeljnih koncepata teorije tjelesnog odgoja je tjelesni razvoj, za postizanje kojeg je potrebno potaknuti djetetovu potrebu za tjelovježbom. Ovdje također važnu ulogu igra primjer odrasle osobe. Nema potrebe zabranjivati djetetu da skače i trči.

U članku se razmatraju pojmovi fizičke kulture, sporta, tjelesnog odgoja, koji su usmjereni na sveobuhvatan iskladan razvoj čovjeka i poboljšanje njegovog tijela. U procesu učenja povećavaju se njegove tjelesne sposobnosti, radna sposobnost, društvena aktivnost. Tjelesni odgoj treba prakticirati od ranog djetinjstva, postupno povećavajući opterećenje i stvarajući uvjete za svladavanje novih vještina.

Preporučeni: